ALİBABA İHRACAT

Alibaba ile E-ihracat Avantajlı mı?

Öncel Cnc Makine Öncelikli şunu ifade edelim: alibaba.com dünyanın en büyük ortak pazarıdır. Onlarca ülkeden binlerce şirketin kayıtlı olduğu alibaba.com üzerinden yapılan ticari faaliyet oldukça büyüktür. Bunu daha iyi anlayabilmek için şu örneği verelim: 11 Kasım 2017’de Çin’de kutlanılması planlanan bir festival için alışveriş kampanyası düzenlendi ve ilk üç dakika içerisinde 1,5 milyar dolarlık alışveriş hacmine ulaşıldı.

Bu rakamdan alibaba.com’un kendiniz için de büyük bir potansiyele sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Ülkemizin ihracat hedefleri doğrultusunda KOBİ ve dengi şirketler için alibaba  destekleri verdiklerini de hatırlatalım. Bu destekler, alibaba.com’a yıllık olarak ödenen kayıt ücreti ve e-ihracatı kolaylaştırıcı prosedürlerden oluşuyor.

Peki neden alibaba.com ile e-ihracat?

Türkiye’nin online alışveriş potansiyeli henüz ivme kazanmış değildir. Ülkemizdeki online alışverişe dair açıklanan son rakam 14 milyar liradır. Alibaba.com’da sadece üç dakika içerisinde yapılan 1,5 milyar doların yanında 14 milyar liranın bir manası yoktur. Ulaşılan bu cironun önemli bir kısmını da büyük alışveriş siteleri kazanıyor. Yani, Türkiye’de online alışveriş için harcanan efor ve paranın geri dönüşü hayal kırıklığı yaratabilir.

Her firma, satışlarını artırmak ve büyümek istiyor. Ancak bu iç taleple kolay değildir. Ülkemizdeki şirketlerin dış talebe yönelik büyüme modeline geçmesi için e-ihracat desteklerine önem veriliyor. Bu desteklerden yararlanarak, alibaba.com üzerinden ürün satma avantajını yakalamış onlarca Türk firması bulunuyor.

Alibaba.com e-ihracatta nasıl başarılı olunabilir?

Alibaba.com’dan ürün satışına başlamak için bir dizi prosedürlerin aşılması lazımdır. Alibaba’da ihracat için öncelikle alibaba gold supplier üye olmak gerekiyor. Alibaba gold üyelik ücretlerini için tıklayınız. Bunun alibaba.com gold üyeliği için bir çok ihracat teşvigi bulumaktadır. Ancak bunlar işin mevzuatını oluşturuyor diyebiliriz. Asıl başarılı olmayı sağlayıcı nokta ise, alibaba gold üye olduktan sonra Alibaba seo çalışmasıdır. Her ülkenin pazarlama faaliyetleri farklıdır. Türkiye’de pazarlamayla ilgili bütçenizin büyük bir kısmını arama motorunda ön plana çıkmak için harcayabilirsiniz. Ancak alibaba.com için de aynı şeyin kısmen geçerli olduğunu ifade etmeliyiz.

Alibaba.com’da satışları artırıcı optimizasyonlar için e-ihracat destek ve danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bu hizmetlerin hedefi, bir şirketin alibaba.com’a üyeliğini sağlamak ve başarılı satış rakamlarına erişmesi için yapılması gerekenleri planlamaktır. Şirketinizi dış taleple büyütmek ve daha fazla kar elde edebilir hale getirmek için alibaba.com e-ihracat fırsatını asla es geçmemelisiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.