Alibaba.com Nedir?

Alibaba.com nedir? İnternet günlük hayata girip yaygınlaşmasıyla beraber, e-ticaret oldukça yaygınlaştı. İnternetin ihracat ve ithalat işlemlerinde yapmış olduğu en önemli etkilerden birisi de online pazar yerlerini ve B2B(firmadan firmaya satış) web sitelerini günlük kullanıma kazandırmış olmasıdır.

Alibaba.com dünyanın en büyük ve ilk B2B(firmadan firmaya satış)sitesi 

Alibaba.com, internetin henüz yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı yıllarda kurulmuş, Dünya üzerinde en çok ziyaret edilen, B2B web sitesidir.

Alibaba.com, firmalar arasında ihracat ve ithalat işlemlerinin gerçekleştirildiği, online bir platformdur. İngilizce, B2B olarak isimlendirilen bu satış şeklinde, firmalar arasında ticari faaliyetler büyük miktarlarda (toptan) yürütülmektedir.

Aliexpress nedir?

Daha sonraki yıllarda B2C (Firmadan Müşteriye) satış kanalına da yönelen Alibaba.com, AliExpress.com sitesini hizmete açmıştır. Alibaba.com, firmalar arasında toptan ticaretin gerçekleştiği bir site iken, AliExpress.com ise bireysel kullanıcıların düşük bütçelerle mal alabileceği bir sitedir.

Jack Ma Kimdir?

Alibaba.com nedir? 4 Nisan 1999 tarihinde Çin’li bir girişimci olan Jack Ma tarafından, Çin mallarını dünya pazarına tanıtıp satmak için açmıştır. İsim olarak Türkçe gibi görünse de, sitenin ortaklık veya kuruluş yapısında, Türkiye ile ilgili her hangi bir bağlantı bulunmamaktadır.

Alibaba.com, mevcut durumda Alibaba Group altında faaliyet gösteren bir firma olup, grup şirketleri arasında Alibaba.com yanında Alipay.com, taobao.com, AliExpress.com gibi diğer önemli sitelerin de yer aldığı 20’nin üzerinde firma yer almaktadır.

Alibaba.com’u daha çok kimler kullanıyor?

Alibaba.com’u daha çok ithalatçılar kullanıyor. Bu ithalatçıların amacı çoğu zaman Çin’li üreticilere ulaşmak. Zira, Çin son yıllarda yapmış olduğu büyüme atağı ile Dünya’nın en çok ihracat yapan ülkesi konumunda.

Alibaba gold supplier üyesi olan ihracatçılar?

Alibaba.com, aynı zamanda ürünlerini uluslararası pazarlarda satmak isteyen ihracatçılar için de önemli avantajlar sağlamaktadır. Hemen hemen tüm ihracatçı firmaların Alibaba.com üzerinde bir profil sayfası bulunmaktadır. Alibaba.com gold supplier üyesi olup bu ithalatçılara ürün satmak artık alibaba.com ile çok kolaylaştı. Websesi Desteği ile Türkiye’de birçok kobi alibaba.com gold supplier üyesi olup ihracat yaparak büyük şirketler haline gelmişlerdir.

Alibaba gold supplier üyelik detaylarına Alibabaihracat.com dan ulaşabilirsiniz?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.